"Çalışmak şu üç kötülüğü insandan uzak tutar; can sıkıntısı, kötü alışkanlıklar ve yoksulluk."

 

Voltaire (Fransız yazar)

 

Üsküdar SEV Okullarında 'boş zaman'a inanmayız, her zamanın içi bir şeylerle doludur. Zamanın değerini ise içine koyduklarınız belirler. Öğrencilerimizin bütün yaşamları bilimle, sanatla, sporla, kendileri için yararlı, eğlenceli, gelişimlerine yardım edecek şeylerle dolsun isteriz. Kulüp  etkinlikleri çocuklarımıza kendilerini tanıma ve geliştirme sürecinde çok önemli fırsatlar yaratır. Birlikte düşünmeyi, yapmayı, kazanmayı, kaybetmeyi, devam etmeyi öğrenirler.

 

Kulüp çalışmaları öğrencileri sosyal yaşama hazırlarken onların özgüvenlerinin ve iletişim becerilerinin gelişmesini sağlar.  Ayrıca sorumluluk alma ve paylaşma, grup içi demokratik işleyişi öğrenme, takım olarak çalışma ve ortak verilen kararlara sahip çıkma konularında beceriler kazanmalarını sağlar.  Okul hayatının bir parçası olan kulüpler, öğrencilerin kendi istekleri doğrultusunda dönemlik veya yıllık seçilebilir.

Sunulan kulüpler, her sene ilgi ve ihtiyaca bağlı olarak değişebilir.

 

2019-2020 KULÜPLER:
 
VOLEYBOL 5, 6 ve 7.SINIFLAR (Dönemlik)
“Voleybol Kulübü”nde öğrencilerimiz, voleybolun temel tekniklerini ve oyun kurallarını öğrenerek keyifli maçlar yapacaklar. Sporu sevmeyi, voleybolun genel kültürünü, takım sporlarında yardımlaşmayı, paylaşmayı, saygıyı, iş birliğinin önemini, “fair play” ruhunu öğrenecek ve bu öğrendiklerini de hayatlarına yansıtacaklardır. 
 
BASKETBOL 5, 6 ve 7. SINIFLAR (Dönemlik)
“Basketbol Kulübü”nde öğrencilerimiz, basketbolun genel kültürünü, oyun kurallarını, teknik ve taktiklerini okulumuzun değerleri ve hedeflerine uygun şekilde öğrenirler. Takım ruhu ile hareket etme, paylaşma, iş birliği ile problem çözme ve yenme yenilme durumlarında uygun davranış gösterme gibi davranışsal ve sosyal konuların da işlendiği “Basketbol Kulübü”ne, bu spora merak duyan tüm öğrencilerimiz katılmaktadır.
 
BEZ BEBEK YAPIMI 5, 6 ve 7. SINIFLAR (Dönemlik)
Keçe, kumaş parçalarından bez bebek yapmak hiç de zor değil. İğne, iplik, makas, biraz da hayal gücü ile neler yapabilirsiniz kim bilir?
 
KARİKATÜR 5, 6 ve 7. SINIFLAR (Dönemlik)
“Karikatür Kulübü”müzde, çevremizdeki olay ve nesneleri basit ve eğlenceli çizgilerle yorumlamayı öğreniyor, kendi olanaklarımızla çıkardığımız dergimizde bu yorumlarımızı yayımlıyoruz.
 
PASTA TASARIM VE SÜSLEME 5, 6 ve 7. SINIFLAR (Dönemlik)
Her hafta farklı bir pasta, kurabiye, kek yapıyoruz ve her birini özenle süslüyoruz. Sonrasında da hazırladıklarımızı pişirip hep birlikte ders sırasında tüketiyoruz.
 
MASTER PIECE 5 ve 6. SINIFLAR (Dönemlik)
Bu kulüpte, farklı resim tekniklerini kullanarak hayal gücümüzü ve yaratıcılığımızı ön plana çıkaracak iki ve üç boyutlu çalışmalar yapacağız. Bununla birlikte tuval üzerine değişik teknik ve malzemeler kullanarak oluşturacağımız çalışmalar doğrultusunda yaratıcılığımızı geliştirirken grup çalışmalarıyla iletişim becerilerimizi artıracağız.
 
RİTİM/PERKÜSYON/BATERİ 5 ve 6. SINIFLAR (Dönemlik)
“Bateri Kulübü”nde, öğrenciler ile basit ritim çalışmaları ve bazı rock parçalarının eşlikli icralarını yapacağız.
 
ELEKTRO GİTAR 7. SINIFLAR (Dönemlik)
“Elektrogitar Kulübü”nde, temel eğitim vererek öğrencilerimizin başlangıç seviyesi parçalarının icrasını gerçekleştirmelerini sağlayacağız.
 
POP ORKESTRA 7. SINIFLAR (Dönemlik)
Birlikte şarkı söylemenin zevkine hem eğlenerek hem de öğrenerek varıyoruz. En güncel ve popüler şarkıları orkestra ile birlikte söylüyoruz.
 
GİTAR & UKULELE 5 ve 6. SINIFLAR (Dönemlik)
Gitar ve ukulelelerimizi kullanarak dünya müziklerinden en popüler eserlerle müziğin büyülü dünyasına doğru yolculuğa çıkıyoruz. Enstrüman çalarak şarkı söylemeyi, akortlarla şarkılara eşlik etmeyi öğreniyoruz.
 
iPAD ORKESTRASI 5 ve 6. SINIFLAR (Dönemlik)
OKUL SİZİN SAHNENİZ VE İŞTE ENSTRÜMANINIZ! GarageBand, istediğiniz her yerde müzik yapmanızı, kaydetmenizi ve paylaşmanızı inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Hayatın vazgeçilmez iki parçası olan müzik ve teknolojiyi bu kulüpte bir araya getiriyoruz. iPad’lerimizi kullanarak hem orkestramızı kuruyoruz hem de teknolojiyle eğlencenin tadına varıyoruz.
 
DOĞA SPORLARI 5, 6 ve 7.SINIFLAR (Dönemlik) “Doğa Sporları Kulübü” etkinliklerinin üç temel konu üzerinden yürütülmesi planlanmıştır: Kamp Çalışmaları: Kamp malzemelerinin tanıtımı ve seçimi çalışmaları, çadır kurma ve uyku tulumu kullanma çalışmaları, dağcılık ile ilgili düğüm çalışmaları, doğayı tanıma ve doğada yürüyüş teknikleri çalışmaları ve benzeri konuları kapsamaktadır. Orienteering Çalışmaları; harita bilgisi, pusula bilgisi, harita semboller bilgisi, harita ve pusulayı kullanarak hedef bulma çalışmalarını kapsamaktadır. Tırmanma Çalışmaları: Halata tırmanma, ip merdivene tırmanma ve iniş ipiyle basit iniş çalışmalarını kapsar.
 
GÖRSEL SANATLAR KULÜBÜ 7. SINIFLAR (Dönemlik)
Bu kulüpte öğrenciler gerek uygulama alanında gerekse sanatsal alandaki bilgilerini geliştirme şansına ulaşacaklar. Öncelikle kâğıt üzerine karakalem çizim ile başlayan çalışmalar aşama aşama gelişerek strafor ve tuval yüzeyine yapılan renkli çalışmalarla devam edecek. Sanat tarihinden seçilen eserin reprodüksiyonunu yapmaya çalışırken boya, renk kullanımı ve teknik konusunda kendilerini geliştirip yaratmanın keyfine varacaklar.
 
DRAMA SAHNE(SİZ) 5 ve 6. SINIFLAR (Yıllık)
“Yaratıcı Drama Kulübü’nde ezbere gerek kalmadan, yaratıcılığımızı kullanıp yepyeni rollere girecek, bambaşka hayatların kapılarını birlikte aralayacağız. Eğlenerek hayal dünyamızı zenginleştirirken yaratıcı yanımızı da geliştireceğiz. Grup çalışmalarıyla sorumluluklarımızı yerine getirmenin ve farklı düşüncelere saygı göstermenin tadına varacağız.
 
GENÇ KALEMLER 7.SINIFLAR (Yıllık)
Bu Kulüpte Yer Alacaksan… Keyifli yaratıcı yazma çalışmaları seni bekliyor! Yazma alanındaki becerilerini fark etmek, farklı türlerde yazılar yazmak, genç bir yazar olma yolunda adım atmak, okul dergimizin editörlüğünü yapmak, okul dergimizde köşe yazarı olmak, okul dergimiz için röportajlar yapmak, fotoğraflar çekmek, araştırmalar yapmak ve dijital okul dergimizin ilk sayısının içeriğini oluşturmak için hazır mısın?
 
ŞEHİR VE KÜLTÜR 5 ve 6.SINIFLAR (Dönemlik)
“Şehir ve Kültür Kulübü”müzde dünyadaki ve ülkemizdeki şehirlerin ön plana çıkan tarihi ve kültürel ögelerini aktarıyor ve daha sonra bu şehirlere ait önemli bir eserin maketini yapıyoruz. Hem eğlenerek hem öğrenerek tarihi ve kültürel anlamda kendimizi geliştiriyoruz.
 
MASA TENİSİ 5, 6 ve 7.SINIFLAR (Dönemlik)
“Masa Tenisi” diğer ortamlarda fiziksel ve zihinsel stresle nasıl başa çıkılacağını öğretir. Planlı olmayı, yeni stratejiler geliştirmeyi sağlar. Sportmenliği ve centilmenliği teşvik eder. Kasları ve zihni çalıştırırken kişiyi eğlendirir. Refleks, koordinasyon, çabukluk ve dinamik denge özelliklerini geliştirir. Öğrencinin düzenli pratik yapma alışkanlığını, çalışma disiplinini, sorumluluk anlayışını ve mücadele etme azmini geliştirir.
 
ORİGAMİ 5, 6 ve 7.SINIFLAR (Dönemlik)
Origami, tek parça kâğıdı kesmeden ve yapıştırmadan sadece katlayarak çeşitli objeler hâline getirme sanatıdır ve basit kurallarla katlayabileceğimiz sınırsız model vardır. Kökü kâğıdın icadına kadar dayanan origami, sadece Japonların geleneksel sanatı olmaktan çıkmış, uzay teknolojileri, tıp, endüstriyel tasarım, mobilya tasarımı, moda alanlarında dahi işlevsel olarak kullanılan bir sanat haline gelmiştir. Dünyanın birçok ülkesinde kulüpleri olan, festivalleri ve sergileri kullanılan bir sanat dalıdır. Hayal gücünü, yaratıcılığı ve dikkat becerilerini geliştiren sosyal beceriler ve özgüven kazandıran bu sanat dalını öğrenmek ve kâğıda hayat vermek isteyenleri “Origami Kulübü”ne bekliyoruz.
 
MATH GAMES 7. SINIFLAR (Dönemlik)
Matematiksel düşünme ve el becerilerini, çeşitli oyunlarla keyifli bir şekilde üst seviyelere taşımaya ne dersiniz? “Kim korkar matematikten?” meydan okuması ile sizleri kulübümüze bekliyoruz. Neler mi var? Mangala, Laser Maze, Sudoku…
 
İNGİLİZCE DRAMA 5 ve 7. SINIFLAR (Dönemlik)
“İngilizce Drama Kulübü” amacı öğrencilere temel drama becerilerini kazandırmaktır. Derslerimizde sahne sanatı en eğlenceli ve güçlü drama teknikleri ile öğrencilere tanıtılacaktır. Kulübümüz dönemliktir, yıl sonu gösterisi yapılmamaktadır.
 
KONNİCHİ WA! 5 ve 6. SINIFLAR (Dönemlik)
“Konnichi wa!” Japon dili ve kültürü odaklı bu kulüpte amaç öğrencilerin hem giriş seviyesinde Japonca öğrenmesi hem de Japon kültürü hakkında geniş bilgiye sahip olmasını sağlamaktır.
 
ESKRİM 5, 6 ve 7. SINIFLAR (Dönemlik)
Olimpiyatların en köklü spor branşlarından biriyle siz öğrencilerimizi tanıştırıyor, "kılıçların satrancı" adı da verilen bu keyifli sporu tanımanızı ve tecrübe etmenizi sağlıyoruz. Düelloya var mısınız? O halde: "En garde! Pret? Allez!"
 
DO-IT-TOGETHER (DIT - Birlikte Yap) 5, 6 ve 7. SINIFLAR (Yıllık)
Bill Gates Microsoft’u tek başına mı kurdu? Steve Jobs, dünya devi Apple’ı garajında tornavida ararken mi üretti? Peki, Paul Allen ve Steve Wozniak olmasaydı, Microsoft ve Apple bu kadar güçlü olabilir miydi?
Günümüzde oldukça yaygınlaşan Do-It-Yourself (Kendin Yap) akımı ile ilgi duyduğumuz alanlarda kendimizi geliştirsek de videolar aramak benzer çalışmaları yapan kişilerle konuşmak ve görüşlerini almak bizleri “Do-It-Together (Birlikte Yap)”a ulaştırıyor. Kulübümüzde hep beraber 3B yazıcıların ve Arduino’nun dünyasına giriş yapıp bir dönem boyunca “günlük yaşam problemleri” üzerinde iş birliğiyle çalışıyoruz.
 
Kulübümüze katılan öğrencilerimiz, kendi gözlemleri, merakları doğrultusunda bilimsel yöntemleri takip ederek güncel problemlerin çözümünü arar ve buldukları çözümü TÜBİTAK, Google Science Fair vb. yarışmalara başvurarak bilim dünyasının zenginleşmesine katkıda bulunurlar. Kulübe gelen öğrencilerimiz, kulüp saatleri boyunca deney, araştırma yapacak, bilimsel makalelerin raporlaması, bilim insanları ile röportaj yapılması ve çalışmalarının etkili bir şekilde sunulması için sunum çalışmaları yapmaktadırlar.
 
AKIL OYUNLARI 5 ve 6.SINIFLAR (Dönemlik)
Akıl Oyunları Kulübü, öğrencilerin Jenga, Goblet, Koridor, Kelime Avı, Ouarto vb. akıl oyunlarıyla eğlenerek ve oynayarak problem çözme, iletişim becerisini geliştirme, akıl yürütme, parçadan bütünü oluşturma, hamle analizleri yaparak rakibin hamlelerini tahmin etme yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak birincil amaçtır.
 
ROBOTİK 5, 6 ve 7. SINIFLAR (Yıllık)
“Robotik Kulübü”nde öğrenciler LEGO, Mindstorms, EV3 ve VEX Robotcs robotik ürünleri ile birlikte robot tasarımı, robotik kodlama arayüzlerini tanıma ve farklı özelliklerde robotlar geliştirerek kodlama gerçekleştireceklerdir.
 
KÖKÜNÜ ARAYAN KELİMELER KULÜBÜ 7. SINIFLAR (Yıllık)
Kaleme neden kalem demişler?
Pek çoğumuz en hararetli konuşmaların ortasında “Neden?” diye sorduğumuzda böyle bir cevap almışızdır. Sen de artık bu soruya cevap verebilirsin. Etimoloji, sözcük kökenidir. Her şeyin bir nedeni vardır. Biz de kelimelerin nereden geldiğini birlikte inceleyeceğiz. Kelimelerin büyülü dünyasında “Neden?” sorusunun cevabını arayacağız.
 
KARAOKE KULÜBÜ 5 ve 6. SINIFLAR (Dönemlik)
Eğer şarkı söylemekten, dans etmekten ve farklı kültürleri tanımaktan hoşlanıyorsan bu kulüp tam sana göre. ”Kulüp Karaoke” seni bekliyor!
STEM GENIUS 7. SINIFLAR (Yıllık) Öğrenciler sorgulama, araştırma, üretme ve buluş yapma becerilerini ve ilgilerini ortaya çıkarmaya yönelik öğrenci merkezli, disiplinler arası STEM eğitimi etkinliklerini gerçekleştirerek ulusal ve uluslararası projelere hazırlanırlar.
 
DANS KULÜBÜ 5, 6 ve 7. SINIFLAR (Yıllık)
“Dans Kulübü”nde farklı dans türlerini öğreniriz. Günümüze kadar, farklı ülkelerden ve kültürlerden ortaya farklı danslar çıktı. Bu kulüpte Pop, Latin, Rock’n Roll gibi danslardan birini öğreneceğiz. Öğrendiklerimizle bir gösteri hazırlayacak ve o gösteriyi sene sonunda izleyicilerle paylaşıyoruz.