"Çalışmak şu üç kötülüğü insandan uzak tutar; can sıkıntısı, kötü alışkanlıklar ve yoksulluk."

 

Voltaire (Fransız yazar)

 

Üsküdar SEV Okullarında 'boş zaman'a inanmayız, her zamanın içi bir şeylerle doludur. Zamanın değerini ise içine koyduklarınız belirler. Öğrencilerimizin bütün yaşamları bilimle, sanatla, sporla, kendileri için yararlı, eğlenceli, gelişimlerine yardım edecek şeylerle dolsun isteriz. Kulüp  etkinlikleri çocuklarımıza kendilerini tanıma ve geliştirme sürecinde çok önemli fırsatlar yaratır. Birlikte düşünmeyi, yapmayı, kazanmayı, kaybetmeyi, devam etmeyi öğrenirler.

 

Kulüp çalışmaları öğrencileri sosyal yaşama hazırlarken onların özgüvenlerinin ve iletişim becerilerinin gelişmesini sağlar.  Ayrıca sorumluluk alma ve paylaşma, grup içi demokratik işleyişi öğrenme, takım olarak çalışma ve ortak verilen kararlara sahip çıkma konularında beceriler kazanmalarını sağlar.  Okul hayatının bir parçası olan kulüpler, öğrencilerin kendi istekleri doğrultusunda dönemlik veya yıllık seçilebilir.

Sunulan kulüpler, her sene ilgi ve ihtiyaca bağlı olarak değişebilir.

 

2018-2019 KULÜP LİSTESİ
 
VOLEYBOL 5, 6 ve 7.SINIFLAR
“Voleybol Kulübü’nde öğrencilerimiz, voleybolun temel tekniklerini ve oyun kurallarını öğrenerek keyifli maçlar yapacaklar. Sporu sevmeyi, voleybolun genel kültürünü, takım sporlarında yardımlaşmayı, paylaşmayı, saygıyı, iş birliğinin önemini, fairplay ruhunu öğrenecek ve bu öğrendiklerini de hayatlarına yansıtacaklardır. Takım ruhu ile keyifli zaman geçirmek isteyen ve bu spora ilgi duyan tüm öğrencilerimiz kulübümüze davetlidir.
 
BASKETBOL 5, 6 ve 7. SINIFLAR
“Basketbol Kulübü’nde öğrencilerimiz; basketbol sporunun genel kültürünü, oyun kurallarını, teknik ve taktiklerini okulumuzun değerleri ve hedeflerine uygun şekilde öğrenirler. Takım ruhu ile hareket etme, paylaşma, iş birliği ile problem çözme ve yenme yenilme durumlarında uygun davranış gösterme gibi davranışsal ve sosyal konuların da işlendiği “Basketbol Kulübü’ne, bu spora merak duyan tüm öğrencilerimiz davetlidir.
 
BEZ BEBEK YAPIMI 5 ve 6. SINIFLAR
Keçe, kumaş parçalarından bez bebek yapmak hiç de zor değil. İğne, iplik, makas ve biraz da hayal gücü ile neler yapabilirsiniz kim bilir?
 
STRING ART - İplik sanatı 7. SINIFLAR
Rengarenk ipliklerle, çivilerle string art-iplik sanatı öğreniyoruz. Çivi ve ipliğin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan harika sanat eserlerinin ortaya çıkabileceğini kim düşünebilir ki?
 
KARİKATÜR 5, 6 ve 7. SINIFLAR
“Karikatür Kulübü’müzde; basit ve eğlenceli çizgilerle çevremizdeki olay ve nesneleri yeniden yorumlamayı öğreniyor, kendi olanaklarımızla çıkardığımız dergimizde bunları yayımlıyoruz.
 
PASTA TASARIM VE SÜSLEME 5, 6 ve 7. SINIFLAR
Her hafta farklı bir pasta, kurabiye, kek yapıyoruz ve her birini özenle farklı süslüyoruz. Sonrasında da hazırladıklarımızı pişirip hep birlikte ders sırasında tüketiyoruz.
 
ART CLUB 5 ve 6. SINIFLAR
Art Club is a great place to explore your personal interests in art and get some hands on experience with art tools and materials.
“Sanat Kulübü”, sanat alanında kendinizi keşfetmeniz ve sanat araçlarıyla materyalleri konusunda deneyim sahibi olmanız için harika bir yerdir.
 
RİTİM/PERKÜSYON/BATERİ 5 ve 6. SINIFLAR
Genel olarak “Bateri Kulübü’nde öğrencilerim ile basit ritim çalışmaları ve bazı rock parçalarının eşlikli icralarını yapacağız.
 
ELEKTRO GİTAR 7. SINIFLAR
“Elektro Gitar Kulübü’nde de temel eğitim verecek, başlangıç seviyesi parçalarının icrasını gerçekleştiriyor olacağız.
 
POP ORKESTRA 7. sınıflar
Birlikte şarkı söylemenin zevkine hem eğlenerek hem de öğrenerek varıyoruz. En güncel ve popüler şarkıları orkestra ile birlikte söylüyoruz.
 
GİTAR & UKULELE 5 ve 6. SINIFLAR
Gitar ve ukulelelerimizi kullanarak dünya müziklerinden en popüler eserlerle müziğin büyülü dünyasında yolculuğa çıkıyoruz. Enstrüman çalarak şarkı söylemeyi, akortlarla şarkılara eşlik etmeyi öğreniyoruz.
 
IPAD ORKESTRASI 5 ve 6. SINIFLAR
OKUL SİZİN SAHNENİZ VE İŞTE ENSTRÜMANINIZ!
GarageBand, istediğiniz her yerde müzik yapmanızı, kaydetmenizi ve paylaşmanızı inanılmaz derecede kolaylaştırıyor.
Hayatın vazgeçilmez iki paçası olan müzik ve teknolojiyi bu kulüpte bir araya getiriyoruz.
Ipad’lerimizi kullanarak hem orkestramızı kuruyoruz hem de teknolojiyle eğlencenin tadına varıyoruz.
 
DOĞA SPORLARI 5, 6 ve 7.SINIFLAR “Doğa Sporları Kulübü” etkinliklerinin üç temel konu üzerinden yürütülmesi planlanmıştır: Kamp Çalışmaları: Kamp malzemelerinin tanıtımı ve seçimi çalışmaları, çadır kurma ve uyku tulumu kullanma çalışmaları, dağcılık ile ilgili düğüm çalışmaları, doğayı tanıma ve doğada yürüyüş teknikleri çalışmaları ve benzeri konuları kapsamaktadır. Orienteering Çalışmaları: Harita bilgisi, pusula bilgisi, harita semboller bilgisi, harita ve pusulayı kullanarak hedef bulma çalışmalarını kapsamaktadır. Tırmanma Çalışmaları: Halata tırmanma, ip merdivene tırmanma ve iniş ipiyle basit iniş çalışmalarını kapsar.
 
MUSICA LATINA CLUB 5 ve 6. SINIFLAR
Öğrencilerin İspanyol ve Latin kültürünü, müziğini tanımaları ve bu kültürlere olan meraklarını artırmayı hedeflemekteyiz. Bu kulüpte, eğlenceli Latin ve İspanyol müzikleri dinleyerek, karaoke yaparak, dans ederek, koreografiler oluşturarak, şarkılar ezberleyerek Latin ve İspanyol ritimlerini hissedeceksiniz.
To enrich the students’ curriculum and to raise the curiosity about other cultures by bringing them closer to the Spanish and Latin culture through music.
In this club, you can have fun listening to Latin and Spanish music, doing karaoke, dancing, creating choreographies, memorizing songs and recognizing the Latin and Spanish rhythms according to the country of origin.
 
RESİM KULÜBÜ 7. SINIFLAR
Bu kulüpte öğrenciler gerek uygulama alanında gerekse sanatsal alandaki bilgilerini geliştirme şansına ulaşacaklar. Öncelikle kağıt üzerine karakalem çizim ile başlayan çalışmalar aşama aşama gelişerek, strafor ve tuval yüzeyine yapılan renkli çalışmalarla devam edecek. Sanat tarihinden seçilen eserin reprodüksiyonunu yapmaya çalışırken boya, renk, kullanımı ve teknik konusunda kendilerini geliştirip yaratmanın keyfine varacaklar.
 
DRAMA SAHNE(SİZ) 5 ve 6. SINIFLAR
“Yaratıcı Drama Kulübü’nde ezbere gerek kalmadan, yaratıcılığımızı kullanıp yepyeni rollere girecek, bambaşka hayatların kapılarını birlikte aralayacağız. Eğlenerek hayal dünyamızı zenginleştirirken yaratıcı yanımızı da geliştireceğiz. Grup çalışmalarıyla sorumluluklarımızı yerine getirmenin ve farklı düşüncelere saygı göstermenin tadına varacağız.
 
YILLIK KULÜP
 
GENÇ KALEMLER 7.SINIFLAR
Bu Kulüpte Yer Alacaksan…
Keyifli yaratıcı yazma çalışmaları seni bekliyor!
Yazma alanındaki becerilerini fark etmek, farklı türlerde yazılar yazmak, genç bir yazar olma yolunda adım atmak, okul dergimizin editörlüğünü yapmak, okul dergimizde köşe yazarı olmak, okul dergimiz için röportajlar yapmak, fotoğraflar çekmek, araştırmalar yapmak ve dijital okul dergimizin ilk sayısının içeriğini oluşturmak için hazır mısın?
 
YILLIK KULÜP
YARATICILIK 5 ve 6. SINIFLAR
Öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri, zenginleştirebilecekleri ortamı sağlamak ve öğrencilere yaratıcılıklarını kullanıp günlük hayata taşıyabilecekleri fırsatları sunmak amaçlanmıştır.
 
ŞEHİR VE KÜLTÜR 5 ve 6.SINIFLAR
“Şehir ve Kültür Kulübü’müzde dünyada ve ülkemizdeki şehirlerin ön plana çıkan tarihi ve kültürel ögelerini aktarıyor ve daha sonra bu şehirlere ait önemli bir eserin maketini yapıyoruz. Hem eğlenerek hem öğrenerek tarihi ve kültürel anlamda kendimizi geliştiriyoruz.
 
MASA TENİSİ 5, 6 ve 7.SINIFLAR
“Masa Tenisi”, diğer ortamlarda fiziksel ve zihinsel stresle nasıl başa çıkılacağını öğretir. Planlı olmayı, yeni stratejiler geliştirmeyi sağlar. Sportmenliği ve centilmenliği teşvik eder. Kasları ve zihni çalıştırırken kişiyi eğlendirir. Refleks, koordinasyon, çabukluk ve dinamik denge özelliklerini geliştirir. Öğrencinin düzenli pratik yapma alışkanlığını, çalışma disiplinini, sorumluluk anlayışını ve mücadele etme azmini geliştirir.
 
ORİGAMİ 5, 6 ve7.SINIFLAR
Origami, tek parça kağıdı kesmeden ve yapıştırmadan sadece katlayarak çeşitli objeler haline getirme sanatıdır ve bu basit kurallarla katlayabileceğimiz sınırsız model vardır. Kökenleri kağıdın icadına kadar dayanan origami, artık sadece Japonların geleneksel sanatı olmaktan çıkmış, uzay teknolojileri, tıp, endüstriyel tasarım, mobilya tasarımı, moda alanlarında dahi işlevsel olarak kullanılan bir sanat haline gelmiştir. Dünyanın birçok ülkesinde kulüpleri olan, festivalleri ve sergileri kullanılan bir sanat dalıdır. Hayal gücünü, yaratıcılığı ve dikkat becerilerini geliştiren, sosyal beceriler ve öz güven kazandıran bu sanat dalını öğrenmek ve kağıda hayat vermek isteyenleri “Origami Kulübü’ne bekliyoruz.
 
DESTINATION IMAGINATION (DI) 5 ve 6. SINIFLAR
Çocukların ve gençlerin okulda, kariyerlerinde ve tüm yaşamlarında başarılı olabilmeleri için onlara ihtiyaçları olan becerileri öğretmeyi amaç edinmiş, kâr amacı gütmeyen bir eğitim programıdır. STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) eğitiminin sanat ve sosyal girişimcilikle harmanlandığı proje tabanlı öğrenme programını Türkiye’de uygulayan DI Türkiye, öğrencilerin hayallerini gerçekleştirdiği öğrenme ortamları yaratmayı hedeflemektedir. DI Türkiye sayesinde öğrenciler, yaratıcı & eleştirel düşünme, takım çalışması, problem çözme, risk alma, proje yönetimi, sabır, öz güven gibi 21. yüzyıl becerilerini kazanmaktadır.
 
YILLIK KULÜP
MATH GAMES 5 ve 6. SINIFLAR
Matematiksel düşünme ve el becerilerinizi keyifli ve çeşitli oyunlarla üst seviyelere taşımaya ne dersiniz? “Kim korkar matematikten?” meydan okuması ile sizleri kulübümüze bekliyoruz. Neler mi var? Mangala, Laser Maze, Sudoku ve daha niceleri…
 
MATH GAMES 7. SINIFLAR
Matematiksel düşünme ve el becerilerini keyifli ve çeşitli oyunlarla üst seviyelere taşımaya ne dersiniz? “Kim korkar matematikten?” meydan okuması ile sizleri kulübümüze bekliyoruz. Neler mi var? Mangala, Laser Maze, Sudoku ve daha niceleri…
MANDALA CLUB 5 ve 6. SINIFLAR
Kökeni Tibet olan ve büyülü daire anlamına gelen “Mandala” ile klasik müzik eşliğinde şekillerin ve renklerin dünyasında yaratıcılığını kağıda dökerek stresten uzaklaşıp rahatlamaya ve kendini daha iyi tanımaya ne dersin?
 
THE WORLD OF FASHION 5 ve 6.SINIFLAR
Moda, kendini ifade etmenin en özel şeklidir. Ne giydiğimiz değil, nasıl hissederek giydiğimiz önemli. Uzun, eğlenceli ve yaratıcı moda yolculuğumuz başlıyor.
 
İNGİLİZCE DRAMA English Drama Club 5, 6 ve 7. SINIFLAR
This club will be Introducing the basics of drama to students. Lessons will represent the strongest and most fun ways to introduce kids to the art of acting. No product. It will be one term.
“İngilizce Drama Kulübü”, öğrencilere temel drama becerilerini kazandırmak amacını taşımaktadır. Derslerimizde sahne sanatı en eğlenceli ve güçlü drama teknikleri ile öğrencilere tanıtılacaktır. Kulübümüz dönemliktir, yıl sonu gösterisi yapılmayacaktır.
 
KONNİCHİ WA ! 5 ve 6. SINIFLAR
Konnichi wa! Japon dili ve kültürü odaklı kulübümüzde amaç hem giriş seviyesinde Japonca öğretmek hem de Japon kültürü hakkında geniş bilgi edinilmesini sağlamaktır.
 
ESKRİM 5, 6 ve 7. SINIFLAR
Olimpiyatların en köklü spor branşlarından biriyle siz öğrencilerimizi tanıştırıyor, "kılıçların satrancı" adı da verilen bu keyifli sporu tanımanızı ve tecrübe etmenizi sağlıyoruz. Düelloya var mısınız? O halde: "En garde! Pret? Allez!"
 
DO-IT-TOGETHER (DIT - Birlikte Yap) 5 ve 6. SINIFLAR
Bill Gates Microsoft’u tek başına mı kurdu? Steve Jobs dünya devi Apple’ı garajında tornavida ararken mi üretti? Peki Paul Allen ve Steve Wozniak olmasaydı Microsoft ve Apple bu kadar güçlü olabilir miydi?
Günümüzde oldukça yaygınlaşan Do-It-Yourself (Kendin Yap) akımı ile ilgi duyduğumuz alanda kendimizi geliştirsek de videolar aramak, benzer çalışmaları yapan kişilerle konuşmak ve görüşlerini almak bizleri “Do-It-Together (Birlikte Yap)”a ulaştırıyor. Kulübümüzde hep beraber 3B yazıcıların ve Arduino’nun dünyasına giriş yapıp bir dönem boyunca “günlük yaşam problemleri” üzerinde iş birlikçi çalışmak için seni bekliyoruz. Unutma, ne yaptığını bilmemek seni başlamaktan alıkoymamalı!
 
MAKER LAB CLUB 7. SINIFLAR
Sevgili öğrenciler, kendi oyununuzu tasarlamaya ve onu programlamaya ne dersiniz? Artık var olan oyunlar size yeterli gelmiyorsa kendiniz yeni oyunlar üretmek istiyorsanız işte size fırsat! Bu kulüpte, 2 boyutlu ve 3 boyutlu tasarım çalışmalarına yer vereceğimiz gibi internetten kodlama araçlarını kullanarak (code.org, lightbot, codecombat, Python vb.) da temel programlama çalışmaları yapacak ve hatta mobil programlamaya geçiş yapacağız. Lütfen, unutma! Sen de yapabilirsin!
 
Prof. SEV 5, 6 ve7.Sınıflar
Kulübümüze katılan öğrencilerimiz; kendi gözlemleri, merakları doğrultusunda bilimsel yöntemleri takip ederek güncel problemlerin çözümünü arar ve buldukları çözümü TÜBİTAK, Google Science Fair vb. yarışmalara başvurarak bilim dünyasının zenginleşmesine katkıda bulunurlar. Kulübe gelen öğrencilerimiz, kulüp saatleri boyunca deney, araştırma yapacak, bilimsel makalelerin raporlaması, bilim insanları ile röportaj yapılması ve çalışmalarının etkili bir şekilde sunulması için sunum çalışmaları yapacaklardır.
 
YILLIK KULÜP
SATRANÇ 5 ve 6.SINIFLAR
“Satranç Kulübü” olarak amacımız; öğrencilerimizin konu üzerinde odaklanmasını sağlamak, hesaplama yeteneğini ve mücadele etme yönlerini geliştirmek, kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi, kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretmeyi ve diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına yardımcı olmayı hedeflemekteyiz.