"Çalışmak şu üç kötülüğü insandan uzak tutar; can sıkıntısı, kötü alışkanlıklar ve yoksulluk."

 

Voltaire (Fransız yazar)

 

Üsküdar SEV Okullarında 'boş zaman'a inanmayız, her zamanın içi bir şeylerle doludur. Zamanın değerini ise içine koyduklarınız belirler. Öğrencilerimizin bütün yaşamları bilimle, sanatla, sporla, kendileri için yararlı, eğlenceli, gelişimlerine yardım edecek şeylerle dolsun isteriz. Kulüp  etkinlikleri çocuklarımıza kendilerini tanıma ve geliştirme sürecinde çok önemli fırsatlar yaratır. Birlikte düşünmeyi, yapmayı, kazanmayı, kaybetmeyi, devam etmeyi öğrenirler.

 

Kulüp çalışmaları öğrencileri sosyal yaşama hazırlarken onların özgüvenlerinin ve iletişim becerilerinin gelişmesini sağlar.  Ayrıca sorumluluk alma ve paylaşma, grup içi demokratik işleyişi öğrenme, takım olarak çalışma ve ortak verilen kararlara sahip çıkma konularında beceriler kazanmalarını sağlar.  Okul hayatının bir parçası olan kulüpler, öğrencilerin kendi istekleri doğrultusunda dönemlik veya yıllık seçilebilir.

Sunulan kulüpler, her sene ilgi ve ihtiyaca bağlı olarak değişebilir.

 


 

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı

Özel Üsküdar SEV İlkokulu Kulüp Çalışmaları

*Speed Stacks Kulübü

Speed Stack bir Amerikan sporudur ve akademik çalışmalara da destek olmaktadır.  Bu spor hem sol el hem de sağ el ile oynanmaktadır. Çocuk ve gençlerde el, göz koordinasyonunu, beynin sağ-sol kısımlarının aynı anda kullanılmasını, çabukluğu, odaklanmayı ve iki yönlü beceriyi geliştirmektedir.

Dönemlik/ Kulüp Dili: İngilizce/ Seviye:1-2. Sınıflar

     

*Güzel Sanatlar Kulübü

Kulübümüz, öğrencilerimizin yetenek ve ilgilerini destekleyerek, natürmort, portre, peyzaj, model, karakter çalışmaları, obje etütleri, kroki çizimleriyle resim tekniklerini öğretici ve pekiştirici etkinlikler yapar.

Dönemlik/ Kulüp Dili: Türkçe/ Seviye:1-2. Sınıflar

 

*Kodlama Kulübü

Kodlama kulübünde, öğrencilerimiz gerçek hayatta karşılaşacağı sorunlarda da işine yaracağı ve bilgisayar programcılığının temeli olan algoritmayı öğrenerek yolculuğa başlarlar. Kodlama eğitimi ile öğrenciler; teknolojik becerilerin yanı sıra problem çözme, takım çalışması, planlama, karar verme, kritik düşünme becerileri geliştirirler.

Dönemlik/ Kulüp Dili: Türkçe/ Seviye:1-2. Sınıflar

 

*Satranç Kulübü

Satranç kulübümüz; çocuklara odaklanma, görselleştirme, ileriyi düşünme, muhakeme yeteneği kazandırma, planlama becerisini arttırma ve soyut düşünme yeteneklerini kazandırır. Satranç kulübü öğrenmedeki pozitif etkileri ön plana çıkarmaktadır.

Dönemlik/ Kulüp Dili: Türkçe/ Seviye:3-4. Sınıflar

 

*İspanyolca Kulübü

Kulübümüzde öğrencilerimize İspanyolcayı ve İspanyol kültürünü tanıtma ve günlük basit konularda dinlediğini ve okuduğunu anlama, konuşma becerilerini kazandırma hedeflenir.

Yıllık/ Kulüp Dili: İspanyolca/ Seviye:3-4. Sınıflar

 

*Rusça Kulübü

Kulübümüzde öğrencilerimize Rusçayı ve Rus kültürünü tanıtma ve günlük basit konularda dinlediğini ve okuduğunu anlama, konuşma becerilerini kazandırma hedeflenir.

Yıllık/ Kulüp Dili: Rusça/ Seviye:3-4. Sınıflar

 

*Maker Kulübü

Öğrencilerimiz özgürce karar vermeyi, risk almayı, var olan ürünleri almak yerine bireysel ve farklı ürünler oluşturmayı, tasarlamayı ve ortaya çıkarmayı, tüketmek yerine üretmeyi proje tabanlı çalışarak öğrenirler.

Dönemlik/ Kulüp Dili: İngilizce/ Seviye:3-4. Sınıflar

 

 *İngilizce Drama Kulübü

İngilizce Drama Kulübü öğrencilerimizin sahne performansı yeteneklerini İngilizce becerileriyle sergileyebilecekleri bir ortam yaratmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda öğrencilerimiz sene sonunda hazırladıkları oyunu sahnede sergileme fırsatı elde etmektedir.

Yıllık/ Kulüp Dili: İngilizce/ Seviye:4. Sınıflar

 

*Doğa Sporları Kulübü

 Günümüzde gelişmiş ülkelerde milyonlarca insanın ‘DOĞA SPORLARI’ yaparak sosyalleştiği ve güçlü bireyler olarak mutlu olmaya çalıştıklarını biliyoruz. Öğrencilerimiz daha doğaya çıkmadan okulumuzda alacakları eğitimle, orada güvenle var olmanın, etkinlik yapmanın ilkelerini öğrenebilecekler. Ayrıca balonda bulunan tırmanış duvarında yapacağımız ‘spor tırmanış’ uygulamalarıyla güven içerisinde tırmanış becerilerini geliştireceklerdir.

Dönemlik/ Kulüp Dili : Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Heykel Kulübü

Heykel, çeşitli yoğurma malzemeleri (kil, oyun hamuru, kâğıt hamuru vb.) ile üç boyutlu çalışmalar yapma etkinliğidir. Heykel kulübünde öğrenciler soyut ya da somut kavramları kullanarak sanatsal çalışmalar yapma ve üç boyutlu biçimlendirme becerisi kazanmaktadır.  

 Dönemlik/ Kulüp Dili: Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Origami Kulübü

Kâğıt katlayarak yapıştırıcı kullanmadan üç boyutlu şekiller oluşturmak origami kulübünün amaçları arasındadır. Öğrencilerin ince kas gelişimini desteklemek, görsel hafızalarını, öğrenme yeteneklerini geliştirmek ve onların yaratıcılık potansiyellerini ortaya çıkarmak bu kulübün başlıca hedefleridir.

 Dönemlik/ Kulüp Dili: Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Modern Dans Kulübü                         

Bir duygu veya düşünceyi iletmek için müzik eşliğinde hareket etme sanatı olan Modern Dans’ta; müzik ve ritim eşliğinde postur, esneklik ve estetik algı gelişimi kazandırmak hedeflenir.

 Yıllık/ Kulüp Dili: Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Fotoğraf Kulübü

Öğrenciler fotoğraf sanatını tanır ve fotoğraf çekim tekniklerini öğrenirler. Çektikleri fotoğraflarda farklı bir bakış açısı geliştirmelerini sağlamak, hayatın akışını gözlemleme güçlerini arttırmak ve fotoğraf çekerken keyifli anlar yaşamalarını sağlamak hedeflenir.

Dönemlik/ Kulüp Dili : Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Pasta Tasarımı Kulübü

Öğrencilerimizin sorumluluk duygularını geliştirmek, onlara iş bölümünü öğretmek ve onların el becerilerini geliştirerek farklı lezzetlerin yapımını öğretmek hedeflenmektedir.

Dönemlik/ Kulüp Dili : Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Fun Kulübü

 Heyecan verici oyunlar, eğlenceli aktiviteler ile eğlenerek İngilizce becerilerimizi daha da geliştirmek için İngilizce şarkıları söyleyeceğiz.

Dönemlik/ Kulüp Dili : İngilizce/ Seviye: 3-4. Sınıflar

 

*Junior Master Chefs Kulübü

Usta bir aşçı olmak ister misiniz? O zaman bu kulüp tam size göre. Yemek pişirme tekniklerini öğrenip dünyanın değişik yerlerinden yemek ve tatlılar yapacağız. Bu şekilde her ülkenin kültür ve geleneklerini öğreneceğiz. Dünyamız hakkında bilgiler öğrenirken birlikte kesip karıştıralım!

Dönemlik/ Kulüp Dili : İngilizce/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Moda & Takı Tasarım Kulübü

Kulübümüz görsel deneyimi mümkün olduğunca farklı etkinlik çalışmalarıyla zenginleştirerek öğrencilerin kendi tasarımlarını ve kendi tarzlarını oluşturmalarını hedefler. Malzemeleri deneme yoluyla farklı takı aksesuarlarını kullanarak öğrencilerimizin yaratıcılıklarını ön plana çıkarmaktır.

Dönemlik/ Kulüp Dili : Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Karikatür Kulübü

Öğrencilerimiz bu kulüpte kara kalemle duygu ve düşüncelerine mizahlarını katarak kısa, düşündürücü ve özlü bir fikir vermek için resimler çizmektedir.

Dönemlik/ Kulüp Dili : Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Ritim & Perküsyon & Bateri Kulübü

 Vurmalı ve melodik çalgılar kullanarak müzik çalma, yaratma süreçlerine öğrencini katılımını sağlamak en temel hedeftir. Tempo takip ve duyduğunu tekrar edebilme, müzikal farkındalık, kendi müziğini yaratma gibi beceriler de kulüp dersimizde öğrencilerimize kazandırılmaktadır.

Dönemlik/ Kulüp Dili : Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Basketbol Kulübü

Basketbol, her yaş grubunda yoğun ilginin oluştuğu bir spor dalıdır. Çocuklar bu spor ile göz-kas koordinasyonunu ve bireysel becerilerini geliştirme imkânı bulurlar. Sosyal yönden, bir takım oluşturma ve takım ruhuyla iş birliği içinde ortak hareket etmeyi öğrenir. Kaybetmeyi ve paylaşmayı öğrenir.

Dönemlik/ Kulüp Dili : Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Futbol Kulübü

Futbol mücadeleyi, takım ruhunu, kardeşliği, paylaşımı ve özgüveni geliştirir. Bu kulüp bireysel top becerisini geliştirmek ve bu sporun tekniklerini öğretmeyi amaçlamaktadır.

Dönemlik/ Kulüp Dili : Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Eskrim Kulübü

Olimpik spor branşlarının ilklerinden olan eskrim branşı fiziksel ve düşünsel olarak üst düzeyde performans gerektiren bir branştır. Eskrim branşı öğrencilerimizde başarıya, başarısızlığa, çalışmaya ve programlı olmaya, hedef koymaya, hedefe ulaşmak için yapılan etkinliklerde bir vizyon sağlamakta, spor ve yaşam disiplinine karşı bakış açılarını geliştirmektedir.

Dönemlik/ Kulüp Dili : Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar

 

*Jimnastik Kulübü

Kulübümüzün amacı, bedensel faaliyetlerin katkısı ile çocuklarda fiziksel ve ruhsal anlamda olumlu gelişmeler sağlamak, öğrencilerin arkadaşları ile iş birliği yaparak müzik eşliğinde cimnastik hareketleri yapabilmelerini ve böylece düzgün bir vücut duruşuna sahip olabilmelerini sağlanmaktadır. Yapılacak çalışmaların bir sunumla sergilenmesi hedeflenir.

Yıllık/ Kulüp Dili : Türkçe/ Seviye:1-2-3-4. Sınıflar