"Çalışmak şu üç kötülüğü insandan uzak tutar; can sıkıntısı, kötü alışkanlıklar ve yoksulluk."

 

Voltaire (Fransız yazar)

 

Üsküdar SEV Okulları’nda 'boş zaman'a inanmayız, her zamanın içi bir şeylerle doludur. Zamanın değerini ise içine koyduklarınız belirler. Öğrencilerimizin bütün yaşamları bilimle, sanatla, sporla, kendileri için yararlı, eğlenceli, gelişimlerine yardım edecek şeylerle dolsun isteriz. Kulüp  etkinlikleri çocuklarımıza kendilerini tanıma ve geliştirme sürecinde çok önemli fırsatlar yaratır. Birlikte düşünmeyi, yapmayı, kazanmayı, kaybetmeyi, devam etmeyi öğrenirler. Kulüp çalışmaları öğrencileri sosyal yaşama hazırlarken onların özgüvenlerinin ve iletişim becerilerinin gelişmesini sağlar.  Ayrıca sorumluluk alma ve paylaşma, grup içi demokratik işleyişi öğrenme, takım olarak çalışma ve ortak verilen kararlara sahip çıkma konularında beceriler kazanmalarını sağlar.  Okul hayatının bir parçası olan kulüpler, öğrencilerin

kendi istekleri doğrultusunda dönemlik veya yıllık seçilebilir.

Sunulan kulüpler, her sene ilgi ve ihtiyaca bağlı olarak değişebilir.

2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı

Özel Üsküdar SEV İlkokulu Kulüp Çalışmaları

 

*SPEED STACKS CLUB

Speed Stack bir Amerikan sporudur ve akademik çalışmalara da destek olmaktadır.  Bu spor hem sol el hem de sağ el ile oynanmaktadır. Çocuk ve gençlerde el, göz koordinasyonunu, beynin sağ-sol kısımlarının aynı anda kullanılmasını, çabukluğu, odaklanmayı ve iki yönlü beceriyi geliştirmektedir.

DÖNEMLİK          KULÜP DİLİ: İNGİLİZCE              SEVİYE:1-2. SINIFLAR

 

*KODLAMA KULÜBÜ

Kodlama kulübünde, öğrencilerimiz gerçek hayatta karşılaşacağı sorunlarda da işine yaracağı ve bilgisayar programcılığının temeli olan algoritmayı öğrenerek yolculuğa başlarlar. Kodlama eğitimi ile öğrenciler; teknolojik becerilerin yanı sıra problem çözme, takım çalışması, planlama, karar verme, kritik düşünme becerileri geliştirirler.

DÖNEMLİK           KULÜP DİLİ: TÜRKÇE              SEVİYE:1-2. SINIFLAR

 

 *AKIL OYUNLARI

Öğrencilerin Jenga, Goblet, Koridor, Kelime Avı, Ouartovb. akıl oyunlarıyla eğlenerek ve oynayarak problem çözme, iletişim becerisini geliştirme, akıl yürütme, parçadan bütünü oluşturma, hamle analizleri yaparak rakibin hamlelerini tahmin etme yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak birincil amaçtır.

DÖNEMLİK           KULÜP DİLİ: TÜRKÇE              SEVİYE:3-4. SINIFLAR

 

 

 *MASA TENİSİ KULÜBÜ

Masa Tenisi, diğer ortamlarda fiziksel ve zihinsel stresle nasıl başa çıkılacağını öğretir. Planlı olmayı, yeni stratejiler geliştirmeyi sağlar. Sportmenliğe ve centilmenliğe teşvik eder. Kasları ve zihni çalıştırırken eğlendirir. Refleks, koordinasyon, çabukluk ve dinamik denge özelliklerini geliştirir. Öğrencinin düzenli pratik yapma alışkanlığını, çalışma disiplinini, sorumluluk anlayışını ve mücadele etme azmini eğitir.

DÖNEMLİK         KULÜP DİLİ: TÜRKÇE            SEVİYE:3-4. SINIFLAR

 

 *EĞLENCELİ KÜLTÜRLER

Dünyamızda 200 civarında ülke var. Yeni yerler keşfetmeye ne dersiniz? Kulübümüzün amacı yemekler, oyunlar ve festivaller aracılığı ile yeni kültürler’ keşfetmek.  Başka ülkelerden arkadaşlarınızın kültürlerini öğrenmeye var mısınız? Haydi gelin keşfedelim, eğlenelim, öğrenelim, öğretelim.

Gezi Önerileri:

- Japon Bahçesi- Kore Okulu- Japon Okulu- Rus Konsolosluğu - St Joseph Lisesi

YILLIK               KULÜP DİLİ: İNGİLİZCE                SEVİYE:3-4. SINIFLAR

 

*MAKER  CLUB

Öğrencilerimiz özgürce karar vermeyi, risk almayı, var olan ürünleri almak yerine bireysel ve farklı ürünler oluşturmayı, tasarlamayı ve ortaya çıkarmayı, tüketmek yerine üretmeyi proje tabanlı çalışarak öğrenirler.

DÖNEMLİK       KULÜP DİLİ: İNGİLİZCE           SEVİYE:3-4. SINIFLAR

 

*SEV SUPERSTARS CLUB

SEV Superstars klübü, özellikle tiyatroya karşı ilgi duyan öğrencilerimiz için ideal bir seçimdir. Klüp saatimizde, bir dönem boyunca birbirinden keyifli pek çok skeç oynayacağız ve sahne dekorundan tutun oyunla ilişkili kuklalar, maskeler ve kostümlere  kadar her şeyi öğrencilerimiz ile birlikte kendi ellerimizle hazırlayacağız. Bu klüp, oyunculuğu ve bir oyun yazmayı ve yönetmeyi seven öğrencilerimiz için harika bir seçim olacaktır.

DÖNEMLİK              KULÜP DİLİ: İNGİLİZCE           SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*DOĞA SPORLARI

Günümüzde gelişmiş ülkelerde milyonlarca insanın ‘DOĞA SPORLARI’ yaparak sosyalleştiği ve güçlü bireyler olarak mutlu olmaya çalıştıklarını biliyoruz. Öğrencilerimiz daha doğaya çıkmadan okulumuzda alacakları eğitimle, orada güvenle var olmanın, etkinlik yapmanın ilkelerini öğrenebilecekler. Ayrıca balonda bulunan tırmanış duvarında yapacağımız ‘spor tırmanış’ uygulamalarıyla güven içerisinde tırmanış becerilerini geliştireceklerdir.

DÖNEMLİK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE       SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*QUILLING KULÜBÜ

Bu kulüpte öğrenciler şeritler halindeki  renk renk kâğıtları kıvırma aletleri ile kıvırarak tasarım  yaparlar. Küçük ellerinde şekillenerek bazen bir çiçek, bazen bir hayvan, bazen bir insan figürüne, bazen bir manzara ya dönüşür kâğıtlar. Renklerin birbirine uyumu yine onların hayal güçlerine kalır. Şerit halindeki bir kağıdı nelere dönüştürdüklerini görmek özgüvenlerini, dikkat isteyen bir iş olması odaklanma, konsantrasyon becerilerini geliştirir. Ürünlerini ortaya çıkarırken estetik bir bakış açısı kazanırlar. Yapılan çalışmalar dönem sonu sergisinde sergilenerek evlere gönderilir.

 

DÖNEMLİK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE         SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*ORİGAMİ KULÜBÜ

Kâğıt katlayarak yapıştırıcı kullanmadan üç boyutlu şekiller oluşturmak origami kulübünün amaçları arasındadır. Öğrencilerin ince kas gelişimini desteklemek, görsel hafızalarını, öğrenme yeteneklerini geliştirmek ve onların yaratıcılık potansiyellerini ortaya çıkarmak bu kulübün başlıca hedefleridir.

DÖNEMLİK       KULÜP DİLİ: TÜRKÇE         SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*MODERN DANS KULÜBÜ                         

Bir duygu veya düşünceyi iletmek için müzik eşliğinde hareket etme sanatı olan Modern Dansta; müzik ve ritim eşliğinde postur, esneklik ve estetik algı gelişimi kazandırmak hedeflenir.

 YILLIK                KULÜP DİLİ: TÜRKÇE        SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*FOTOĞRAF KULÜBÜ

Öğrenciler fotoğraf sanatını tanır ve fotoğraf çekim tekniklerini öğrenirler. Çektikleri fotoğraflarda farklı bir bakış açısı geliştirmelerini sağlamak, hayatın akışını gözlemleme güçlerini arttırmak ve fotoğraf çekerken keyifli anlar yaşamalarını sağlamak hedeflenir.

DÖNEMLİK       KULÜP DİLİ: TÜRKÇE       SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*PASTA TASARIMI KULÜBÜ

Öğrencilerimizin sorumluluk duygularını geliştirmek, onlara iş bölümünü öğretmek ve onların el becerilerini geliştirerek farklı lezzetlerin yapımını öğretmek hedeflenmektedir.

DÖNEMLİK       KULÜP DİLİ: TÜRKÇE            SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*MİNİK ARKEOLOGLAR

21. yüzyıl da olmak üzere aslında tüm zaman dilimlerinde önemini korumuş bir bilim dalı olan arkeoloji, geçmiş dönemlerde birbirinden farklı coğrafyalarda yaşamış olan toplumların tarihlerini, yaşayış biçimlerini, benimsemiş oldukları sanat anlayışını, sosyo- ekonomik ve sosyo- kültürel yapılarını, mimari eserlerini, beslenme alışkanlıklarını, teknolojik gelişimlerini, inanç sistemlerini ve o medeniyete dair tüm verileri, çeşitli yöntemler kullanarak araştırmayı ve gün yüzüne çıkarmayı hedeflemektedir.

Minik Arkeologlar kulübünün öncelikli amaçlarından biri, arkeoloji biliminin sunmuş olduğu verileri de kullanarak, öğrencilerin dünya üzerinde ve coğrafyamızda tarih boyunca farklı zamanlarda yaşamış olan medeniyetleri ve onların kültürlerini tanımasını sağlamak ve insanlık tarihine dair bir farkındalık yaratmaktır. Bu farkındalığı yaratmanın yanı sıra, öğrencilerde kültürel miras bilincini oluşturmak da temel konular arasında yer almaktadır. Minik Arkeologlar kulübü kapsamında gerçekleştirilen dersler hem teorik hem de pratik içerikli olup, öğrenilen bilginin uygulamalı yöntemlerle deneyim edilmesi beklenmektedir. Kulüp kapsamında gerçekleştirilen kazı atölyesi çalışmalarında öğrenci, bir arkeoloğun kazı esnasında hangi materyalleri kullandığı, bir tarihi eser bulduğunda onu nasıl ele aldığı ve kazı alanında nasıl bir süreç geçirdiği gibi konularda bilgi sahibi olacak ve bu süreci kendisi de deneyimleme imkanı bulacaktır.

Kulüp kapsamında, Bursa’da yer alan ‘‘Aktopraklık Arkeoloji Okulu’na’’ günübirlik olmak üzere gezi düzenlenmektedir.

YILLIK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE           SEVİYE: 3-4. SINIFLAR

 

 

 *SANAL GEZGİNLER

Farklı yerleri keşfetmek herkes için farklı bir tecrübedir. Farklı ülkeler, pazarlar, çiftlikler vb. gibi yeni yerler keşfetmeye başladığınızda kültürleri de dahil olmak üzere orada yaşayan insanları daha iyi anlarsınız. Seyahat etmek aynı zamanda yaratıcılığınızı da arttırır.  Bu kulüp ile hayal gücümüzü kullanacağız ve her hafta farklı yerlere seyahat edeceğiz. Her hafta seyahat ettiğimiz yer ile ilgili şarkılar da öğreneceğiz. Bir hafta bir çiftliği ziyaret edip orada yaşayan hayvanları yakından tanıyacağız ve bir hafta dünyanın diğer ucunu keşfedeceğiz. Bu yüzden yolculuğumuz boyunca ihtiyaç duyabileceğimiz pek çok ilginç şey hazırlamaya hazır olun. 

DÖNEMLİK      KULÜP DİLİ: İNGİLİZCE         SEVİYE:1-2.SINIFLAR

 

*GELECEĞİN FİLM YAPIMCILARI

Öğrenciler çeşitli video düzenleme ve video oluşturma yazılımlarını, film yapımcılığı dünyasını tanıyacak. (Bir hikayeyi canlandırmak için nasıl beyin fırtınası yapılır, hikayenin videosu nasıl çekilir, film  müziği nasıl oluşturulur? Her dönem sonunda bir hikaye anlatan kısa bir video (İngilizce olarak) ile sunum yaparlar.)

Süreçte İPad'ler ve / veya iMac'ler kullanılacak. İMovie, Garageband, Stop Motion Studio, FlipaClip: Çizgi Film Animasyonu gibi uygulamaları ile öğrenciler çalışmalarını hazırlayacaklar.

DÖNEMLİK              KULÜP DİLİ: İNGİLİZCE           SEVİYE:1-2.SINIFLAR

 

*MODA & TAKI TASARIM KULÜBÜ

Kulübümüz görsel deneyimi mümkün olduğunca farklı etkinlik çalışmalarıyla zenginleştirerek öğrencilerin kendi tasarımlarını ve kendi tarzlarını oluşturmalarını hedefler. Malzemeleri deneme yoluyla farklı takı aksesuarlarını kullanarak öğrencilerimizin yaratıcılıklarını ön plana çıkarmaktır.

DÖNEMLİK       KULÜP DİLİ: TÜRKÇE        SEVİYE:1-2. SINIFLAR

 

*RAG DOLL CLUB

Öğrencilerimiz bu kulüpte çeşitli kumaşlarla farklı boyut ve ölçülerde tasarladıkları el yapımı bez bebekler tasarlayarak hayal güçlerine ve el becerilerine yeni bir boyut kazandırırlar.

Derler ki; ‘’Birinin çöpü diğerinin hazinesidir. ‘’Artık materyallerden oyuncaklar üretmeye ne dersiniz? Kulübümüz, öğrencilerimizin eğlenerek çevre bilinci farkındalıklarını geliştirmelerini sağlar. Öğrencilerimiz ile birlikte sadece eğlenceli oyuncaklar yapmayacağız, aynı zamanda onlara dünyaya karşı saygılı bireyler olmayı da öğreteceğiz.

DÖNEMLİK         KULÜP DİLİ: TÜRKÇE       SEVİYE:3-4. SINIFLAR

 

*KARİKATÜR KULÜBÜ

Öğrencilerimiz bu kulüpte kara kalemle duygu ve düşüncelerine mizahlarını katarak kısa, düşündürücü ve özlü bir fikir vermek için resimler çizmektedir.

DÖNEMLİK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE      SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*RİTİM & PERKÜSYON & BATERİ KULÜBÜ

Vurmalı ve melodik çalgılar kullanarak müzik çalma, yaratma süreçlerine öğrencini katılımını sağlamak en temel hedeftir. Tempo takip ve duyduğunu tekrar edebilme, müzikal farkındalık, kendi müziğini yaratma gibi beceriler de kulüp dersimizde öğrencilerimize kazandırılmaktadır.

DÖNEMLİK       KULÜP DİLİ: TÜRKÇE           SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

 

 

*BASKETBOL KULÜBÜ

Basketbol, her yaş grubunda yoğun ilginin oluştuğu bir spor dalıdır. Çocuklar bu spor ile göz-kas koordinasyonunu ve bireysel becerilerini geliştirme imkânı bulurlar. Sosyal yönden, bir takım oluşturma ve takım ruhuyla iş birliği içinde ortak hareket etmeyi öğrenir. Kaybetmeyi ve paylaşmayı öğrenir.

DÖNEMLİK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE          SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*FUTBOL KULÜBÜ

Futbol mücadeleyi, takım ruhunu, kardeşliği, paylaşımı ve özgüveni geliştirir. Bu kulüp bireysel top becerisini geliştirmek ve bu sporun tekniklerini öğretmeyi amaçlamaktadır.

DÖNEMLİK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE           SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*ESKRİM KULÜBÜ

Olimpik spor branşlarının ilklerinden olan eskrim branşı fiziksel ve düşünsel olarak üst düzeyde performans gerektiren bir branştır. Eskrim branşı öğrencilerimizde başarıya, başarısızlığa, çalışmaya ve programlı olmaya, hedef koymaya, hedefe ulaşmak için yapılan etkinliklerde bir vizyon sağlamakta, spor ve yaşam disiplinine karşı bakış açılarını geliştirmektedir.

DÖNEMLİK      KULÜP DİLİ: TÜRKÇE               SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*JİMNASTİK KULÜBÜ

Kulübümüzün amacı, bedensel faaliyetlerin katkısı ile çocuklarda fiziksel ve ruhsal anlamda olumlu gelişmeler sağlamak, öğrencilerin arkadaşları ile iş birliği yaparak müzik eşliğinde jimnastik hareketleri yapabilmelerini ve böylece düzgün bir vücut duruşuna sahip olabilmelerini sağlanmaktadır. Yapılacak çalışmaların bir sunumla sergilenmesi hedeflenir.

YILLIK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE             SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR