"Çalışmak şu üç kötülüğü insandan uzak tutar; can sıkıntısı, kötü alışkanlıklar ve yoksulluk."

 

Voltaire (Fransız yazar)

 

Üsküdar SEV Okulları’nda 'boş zaman'a inanmayız, her zamanın içi bir şeylerle doludur. Zamanın değerini ise içine koyduklarınız belirler. Öğrencilerimizin bütün yaşamları bilimle, sanatla, sporla, kendileri için yararlı, eğlenceli, gelişimlerine yardım edecek şeylerle dolsun isteriz. Kulüp  etkinlikleri çocuklarımıza kendilerini tanıma ve geliştirme sürecinde çok önemli fırsatlar yaratır. Birlikte düşünmeyi, yapmayı, kazanmayı, kaybetmeyi, devam etmeyi öğrenirler. Kulüp çalışmaları öğrencileri sosyal yaşama hazırlarken onların özgüvenlerinin ve iletişim becerilerinin gelişmesini sağlar.  Ayrıca sorumluluk alma ve paylaşma, grup içi demokratik işleyişi öğrenme, takım olarak çalışma ve ortak verilen kararlara sahip çıkma konularında beceriler kazanmalarını sağlar.  Okul hayatının bir parçası olan kulüpler, öğrencilerin

kendi istekleri doğrultusunda dönemlik veya yıllık seçilebilir.

Sunulan kulüpler, her sene ilgi ve ihtiyaca bağlı olarak değişebilir.

  2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı

Özel Üsküdar SEV İlkokulu Kulüp Çalışmaları

 

*SPEED STACKS CLUB

Speed Stack bir Amerikan sporudur ve akademik çalışmalara da destek olmaktadır.  Bu spor hem sol el hem de sağ el ile oynanmaktadır. Çocuk ve gençlerde el, göz koordinasyonunu, beynin sağ-sol kısımlarının aynı anda kullanılmasını, çabukluğu, odaklanmayı ve iki yönlü beceriyi geliştirmektedir.

DÖNEMLİK          KULÜP DİLİ: İNGİLİZCE              SEVİYE:1-2. SINIFLAR

 

 

 

*GÜZEL SANATLAR KULÜBÜ

Kulübümüz, öğrencilerimizin yetenek ve ilgilerini destekleyerek, natürmort, portre, peyzaj, model, karakter çalışmaları, obje etütleri, kroki çizimleriyle resim tekniklerini öğretici ve pekiştirici etkinlikler yapar.

DÖNEMLİK           KULÜP DİLİ: TÜRKÇE                  SEVİYE:1-2. SINIFLAR

 

*KODLAMA KULÜBÜ

Kodlama kulübünde, öğrencilerimiz gerçek hayatta karşılaşacağı sorunlarda da işine yaracağı ve bilgisayar programcılığının temeli olan algoritmayı öğrenerek yolculuğa başlarlar. Kodlama eğitimi ile öğrenciler; teknolojik becerilerin yanı sıra problem çözme, takım çalışması, planlama, karar verme, kritik düşünme becerileri geliştirirler.

DÖNEMLİK           KULÜP DİLİ: TÜRKÇE              SEVİYE:1-2. SINIFLAR

 

*SATRANÇ KULÜBÜ

Satranç kulübümüz; çocuklara odaklanma, görselleştirme, ileriyi düşünme, muhakeme yeteneği kazandırma, planlama becerisini arttırma ve soyut düşünme yeteneklerini kazandırır. Satranç kulübü öğrenmedeki pozitif etkileri ön plana çıkarmaktadır.

DÖNEMLİK           KULÜP DİLİ: TÜRKÇE              SEVİYE:3-4. SINIFLAR

 

*MASA TENİSİ KULÜBÜ

Masa Tenisi, diğer ortamlarda fiziksel ve zihinsel stresle nasıl başa çıkılacağını öğretir. Planlı olmayı, yeni stratejiler geliştirmeyi sağlar. Sportmenliğe ve centilmenliğe teşvik eder. Kasları ve zihni çalıştırırken eğlendirir. Refleks, koordinasyon, çabukluk ve dinamik denge özelliklerini geliştirir. Öğrencinin düzenli pratik yapma alışkanlığını, çalışma disiplinini, sorumluluk anlayışını ve mücadele etme azmini eğitir.

 DÖNEMLİK         KULÜP DİLİ: TÜRKÇE            SEVİYE:3-4. SINIFLAR

 

*RUS DİLİ KULÜBÜ

Kulübümüzde öğrencilerimize Rusçayı ve Rus kültürünü tanıtma ve günlük basit konularda dinlediğini ve okuduğunu anlama, konuşma becerilerini kazandırma hedeflenir.

YILLIK               KULÜP DİLİ: RUSÇA                SEVİYE:3-4. SINIFLAR

 

*MAKER  CLUB

Öğrencilerimiz özgürce karar vermeyi, risk almayı, var olan ürünleri almak yerine bireysel ve farklı ürünler oluşturmayı, tasarlamayı ve ortaya çıkarmayı, tüketmek yerine üretmeyi proje tabanlı çalışarak öğrenirler.

DÖNEMLİK       KULÜP DİLİ: İNGİLİZCE           SEVİYE:3-4. SINIFLAR

 

*SHOUT OUT CLUB

‘’Shout out‘’ kulübünde, öğrencilerimiz İngilizce dinleme ve konuşma becerilerini doğaçlama yollarla sergileme şansına sahip olacaklardır.

Öğrenciler, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini İngilizce sözel olarak hayata geçireceklerdir. Eğlenceli, ilginç ve cezbedici diyaloglar, hikayeler ve skeçler yaratmak için hep birlikte çalışacağız.

YILLIK              KULÜP DİLİ: İNGİLİZCE           SEVİYE:4. SINIFLAR

 

*DOĞA SPORLARI

 Günümüzde gelişmiş ülkelerde milyonlarca insanın ‘DOĞA SPORLARI’ yaparak sosyalleştiği ve güçlü bireyler olarak mutlu olmaya çalıştıklarını biliyoruz. Öğrencilerimiz daha doğaya çıkmadan okulumuzda alacakları eğitimle, orada güvenle var olmanın, etkinlik yapmanın ilkelerini öğrenebilecekler. Ayrıca balonda bulunan tırmanış duvarında yapacağımız ‘spor tırmanış’ uygulamalarıyla güven içerisinde tırmanış becerilerini geliştireceklerdir.

DÖNEMLİK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE       SEVİYE:3-4. SINIFLAR

 

*HEYKEL KULÜBÜ

Heykel, çeşitli yoğurma malzemeleri (kil, oyun hamuru, kâğıt hamuru vb.) ile üç boyutlu çalışmalar yapma etkinliğidir. Heykel kulübünde öğrenciler soyut ya da somut kavramları kullanarak sanatsal çalışmalar yapma ve üç boyutlu biçimlendirme becerisi kazanmaktadır.  

 DÖNEMLİK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE         SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*ORİGAMİ KULÜBÜ

Kâğıt katlayarak yapıştırıcı kullanmadan üç boyutlu şekiller oluşturmak origami kulübünün amaçları arasındadır. Öğrencilerin ince kas gelişimini desteklemek, görsel hafızalarını, öğrenme yeteneklerini geliştirmek ve onların yaratıcılık potansiyellerini ortaya çıkarmak bu kulübün başlıca hedefleridir.

DÖNEMLİK       KULÜP DİLİ: TÜRKÇE         SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*MODERN DANS KULÜBÜ                         

Bir duygu veya düşünceyi iletmek için müzik eşliğinde hareket etme sanatı olan Modern Dansta; müzik ve ritim eşliğinde postur, esneklik ve estetik algı gelişimi kazandırmak hedeflenir.

 YILLIK                KULÜP DİLİ: TÜRKÇE        SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*FOTOĞRAF KULÜBÜ

Öğrenciler fotoğraf sanatını tanır ve fotoğraf çekim tekniklerini öğrenirler. Çektikleri fotoğraflarda farklı bir bakış açısı geliştirmelerini sağlamak, hayatın akışını gözlemleme güçlerini arttırmak ve fotoğraf çekerken keyifli anlar yaşamalarını sağlamak hedeflenir.

DÖNEMLİK       KULÜP DİLİ: TÜRKÇE       SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*PASTA TASARIMI KULÜBÜ

Öğrencilerimizin sorumluluk duygularını geliştirmek, onlara iş bölümünü öğretmek ve onların el becerilerini geliştirerek farklı lezzetlerin yapımını öğretmek hedeflenmektedir.

DÖNEMLİK       KULÜP DİLİ: TÜRKÇE            SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*ECO TOYS CLUB

Derler ki; ‘’Birinin çöpü diğerinin hazinesidir. ‘’Artık materyallerden oyuncaklar üretmeye ne dersiniz? Kulübümüz, öğrencilerimizin eğlenerek çevre bilinci farkındalıklarını geliştirmelerini sağlar. Öğrencilerimiz ile birlikte sadece eğlenceli oyuncaklar yapmayacağız, aynı zamanda onlara dünyaya karşı saygılı bireyler olmayı da öğreteceğiz.

DÖNEMLİK        KULÜP DİLİ: İNGİLİZCE           SEVİYE: 1-2. SINIFLAR

 

*COOKING CLUB

Usta bir aşçı olmak ister misiniz? O zaman bu kulüp tam size göre. Yemek pişirme tekniklerini öğrenip dünyanın değişik yerlerinden yemek ve tatlılar yapacağız. Bu şekilde her ülkenin kültür ve geleneklerini öğreneceğiz. Dünyamız hakkında bilgiler öğrenirken birlikte kesip karıştıralım!

DÖNEMLİK      KULÜP DİLİ: İNGİLİZCE         SEVİYE:3-4.SINIFLAR

 

*TÜRKÇE DRAMA KULÜBÜ

Öğrencilerin kendilerini oyun, drama ve tiyatro yoluyla ifade ederek sosyalleşmelerini ve yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak birincil amaçtır.  Kulüp bünyesindeki her öğrenci değişik düzeylerde sorumluluk alır. Sonuçtan çok süreç odaklı, bireysel gelişim perspektifli çalışmalar yapılır.  Öğrenciler her hafta düzenli olarak aldıkları tiyatro eğitimiyle,  bedenlerini ve seslerini kullanma becerilerini geliştirecekler, eğlenceli bir atmosfer içinde rol oynamayı, yaratıcılıklarını geliştirmeyi, doğaçlama yapmayı, doğru ve etkili bir şekilde konuşmayı öğreneceklerdir. Kulüp çalışmamız tiyatro oyunu sahnelenerek son bulacaktır.

YILLIK              KULÜP DİLİ: TÜRKÇE           SEVİYE:3-4.SINIFLAR

 

*MODA & TAKI TASARIM KULÜBÜ

Kulübümüz görsel deneyimi mümkün olduğunca farklı etkinlik çalışmalarıyla zenginleştirerek öğrencilerin kendi tasarımlarını ve kendi tarzlarını oluşturmalarını hedefler. Malzemeleri deneme yoluyla farklı takı aksesuarlarını kullanarak öğrencilerimizin yaratıcılıklarını ön plana çıkarmaktır.

DÖNEMLİK       KULÜP DİLİ: TÜRKÇE        SEVİYE:1-2. SINIFLAR

 

*RAG DOLL CLUB

Öğrencilerimiz bu kulüpte çeşitli kumaşlarla farklı boyut ve ölçülerde tasarladıkları el yapımı bez bebekler tasarlayarak hayal güçlerine ve el becerilerine yeni bir boyut kazandırırlar.

DÖNEMLİK         KULÜP DİLİ: TÜRKÇE       SEVİYE:3-4. SINIFLAR

 

*KARİKATÜR KULÜBÜ

Öğrencilerimiz bu kulüpte kara kalemle duygu ve düşüncelerine mizahlarını katarak kısa, düşündürücü ve özlü bir fikir vermek için resimler çizmektedir.

DÖNEMLİK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE      SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*RİTİM & PERKÜSYON & BATERİ KULÜBÜ

 Vurmalı ve melodik çalgılar kullanarak müzik çalma, yaratma süreçlerine öğrencini katılımını sağlamak en temel hedeftir. Tempo takip ve duyduğunu tekrar edebilme, müzikal farkındalık, kendi müziğini yaratma gibi beceriler de kulüp dersimizde öğrencilerimize kazandırılmaktadır.

DÖNEMLİK       KULÜP DİLİ: TÜRKÇE           SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*BASKETBOL KULÜBÜ

Basketbol, her yaş grubunda yoğun ilginin oluştuğu bir spor dalıdır. Çocuklar bu spor ile göz-kas koordinasyonunu ve bireysel becerilerini geliştirme imkânı bulurlar. Sosyal yönden, bir takım oluşturma ve takım ruhuyla iş birliği içinde ortak hareket etmeyi öğrenir. Kaybetmeyi ve paylaşmayı öğrenir.

DÖNEMLİK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE          SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*FUTBOL KULÜBÜ

Futbol mücadeleyi, takım ruhunu, kardeşliği, paylaşımı ve özgüveni geliştirir. Bu kulüp bireysel top becerisini geliştirmek ve bu sporun tekniklerini öğretmeyi amaçlamaktadır.

DÖNEMLİK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE           SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*ESKRİM KULÜBÜ

Olimpik spor branşlarının ilklerinden olan eskrim branşı fiziksel ve düşünsel olarak üst düzeyde performans gerektiren bir branştır. Eskrim branşı öğrencilerimizde başarıya, başarısızlığa, çalışmaya ve programlı olmaya, hedef koymaya, hedefe ulaşmak için yapılan etkinliklerde bir vizyon sağlamakta, spor ve yaşam disiplinine karşı bakış açılarını geliştirmektedir.

DÖNEMLİK      KULÜP DİLİ: TÜRKÇE               SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR

 

*CİMNASTİK KULÜBÜ

Kulübümüzün amacı, bedensel faaliyetlerin katkısı ile çocuklarda fiziksel ve ruhsal anlamda olumlu gelişmeler sağlamak, öğrencilerin arkadaşları ile iş birliği yaparak müzik eşliğinde cimnastik hareketleri yapabilmelerini ve böylece düzgün bir vücut duruşuna sahip olabilmelerini sağlanmaktadır. Yapılacak çalışmaların bir sunumla sergilenmesi hedeflenir.

DÖNEMLİK        KULÜP DİLİ: TÜRKÇE             SEVİYE:1-2-3-4. SINIFLAR